Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... As dori niste sfaturi si ce sanse am...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

As dori niste sfaturi si ce sanse am...

Buna ziua .Am si eu nevoie de un ajutor din partea voastra si va multumesc tuturor,sunt casatorit si am doi copii am ajuns in situatia in care nu ma mai inteleg cu nevasta azi a mers sa intenteze divort,as vrea sa stiu ce sanse am ca saimi tin copii aproape de mine mentionez ca unul are 5 anisori iar celalat are 2 ani,ce conditii si ce probatoriu miar trebui sa pot obtine acest lucru,deoarece nu vreau sa ies din viata copiilor deoarece ii iubesc foarte mult si nu vreau ca ei sa creasca in preajma altui tata am indurat prea multe ca sa renunt si imi iubesc copiii.va multumesc tuturor pentru orice sfat.

Autoritatea parinteasca se exercita in comun , de catre ambii parinti, in genere.

Puteti solicita, dincolo de aceasta forma de exercitare a autoritatii parintesti, un program de vizitare.

Programul de vizitare se poate derula la domiciliul tatalui sau la domiciliul minorului.

De asemenea, poate fi petrecut un program de agrement, in localitatea de domiciliu, in tara sau in strainatate.

Programul de vizitare poate fi derulat si in week-end.

Legatura cu minorul va trebui facuta treptat , gradual, pentru a exista o perioada de acomodare a copilului.

Totodata, se vor respecta activitatile zilnice, uzuale ale minorului, asa incat programul prestabilit al acestuia sa nu comporte modificari.

Intervalul de timp , cat si modalitatea de executare a programului de vizitare trebuie precizate foarte clar, pentru a nu exista situatii conflictuale ulterior emiterii hotarii judecatoresti .( in acest sens se poate promova o actiune pentru clarificarea dispozitivului hotararii judecatoresti ).

In caz de neintelegere, se poate proceda la executarea silita a hotararii judecatoresti, cat si la depunerea unei plangeri penale, sub aspectul savarsirii infractiunii de nerespectarea a masurilor privind incredintarea copilului minor.(

Prezenta tatalui in viata copilul este necesara,pentru conturtarea personalitatii si pentru a exista o evolutie corespunzatoare a acestuia.

Absenta figurii paterne poate duce la grave carente de ordin emotional.

In probatiune se va dispune efectuarea unei anchete psihosociale, ancheta ce releva conditiile materiale si morale oferite minorului.

Vor fi , de asemenea, audiati si martori ( in cauzele de dreptul familiei pot fi audiate si rudele apropiate, date fiind relatii intime derulate intr-o casnicie sau intr-o relatie de concubinaj).

Partile pot incheia o tranzactie, prin care sa se consfinteasca intelegerea partilor.

Tranzactia poate fi redactata de catre avocat, instanta de judecata va lua act de intelegerea celor impricinati.

Instanta de judecata va putea incuviinta un program de vizitare, in anumite intervale de timp, avand in vedere situatia copilului, cat si interesul superior al acestuia

Copilul are dreptul de a menţine relaţii personale si contacte directe cu părinţii , relaţiile personale se pot realiza prin găzduirea copilului pe perioada determinata de către părintele la care copilul nu locuieşte in mod obişnuit.

Succes.

aqm fost plecat 10 luni si sotia mea in ultimul timp mi a inselat increderea
as vrea sa ma folosesc de aceste cauze pentru am tine copii langa mine
am avut poze am avut convorbiri prin mesaje pe telefonul ei bun care nu lam putut tine cu toate ca ar fi trebuit,eu in tot acest timp nu iam lasat de izbeliste le am asigurat partea financiara pentru a nu le lipsi nimic.Mas putea ajuta de aceste chestii????????????
#-o

giovany_m19, utilizator
Conduita mamei ca sotie nu influenteaza decizia judecatorului vis a vis de copii. Nu inseamna ca nu poate fi o mama buna.

Autoritatea parinteasca se va exercita in comun, in discutie ramanand locuinta copiilor.

Daca va doriti sa ramaneti in viata copiilor dvs nimic nu va putea impiedica acest lucru.

Sansele concrete nu vi le putem aprecia noi. Va depinde de modul cum este formulata apararea, de probele care se vor face etc.
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
va multumesc
Instantele de dreptul familiei pot judeca foarte aiurea si puteti avea noroc.
Daca nu aveti noroc nu prea aveti sanse decat daca mama va permite sa va vedeti copii atunci cand vrea ea...
Copiii sa ii aveti aproape nu prea as crede ca ati avea ocazia desi legea asa pare sa zica...
Asa cum va ziceam depinde de noroc si de mama...ca sa concluzionez cumva...desi discutiile pot fi extrem de lungi...
Puteti obtine un program de vizita dar depinde cum va fi dat de instanta.
Aveti si dreptul de a va apara prin avocat si in general instantele apreciaza tatii care se apara.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat