Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim brut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim brut

Buna ziua,
Salariul minim brut se va modifica incepand cu 01.11.18?
Care va fi valorea acestuia
Nu este adoptat inca un act normativ in acest sens ... este prematur sa vorbim despre valoarea salariului minim de la 01.11.2018 fara a sti excat ce s-a decis in acest sens.

Zvonuri :
1. Creşterea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată la nivelul de 2080 lei/lună, începând cu 1 noiembrie 2018.

2.Introducerea unui salariu de bază minim brut pe ţară garantat în plată la nivelul de 2350 lei/lună pentru angajaţii pe posturi pentru care sunt necesare studii superioare conform Clasificării Ocupaţiilor din România (COR), începând cu 1 noiembrie 2018.

3.Creşterea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată la nivelul de 2350 lei/lună pentru angajaţii cu 15 ani vechime, începând cu 1 noiembrie 2018.