Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rutiera

Fiind băut am urcat la volan sa mut masină 20 metri mai incolo. În acest timp am acroșat mașina din fata mea .Un martor a sunat la 112 venind un echipaj de politie luându mi probe de sânge având în sânge 2.9 . Ce sancțiune risc? Mulțumesc
Este infractiune si implicit se anuleaza permisul in prima faza apoi ca pedeapsa conteaza antecedentele , apararea si alte criterii...

Buna ziua,
Inchisoare si anulare permis conducere. Doar intre 1 si 5 ani!
Art. 336 C.P.
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
Angajati-va un avocat. Este stricta nevoie.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator