Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Un hacker m-a anunțat că mi-a spart e-mailul, mi-a ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Un hacker m-a anunțat că mi-a spart e-mailul, mi-a plasat un sistem de urmărire și îmi cere 893 de euro ca să nu divulge informații compromițătoare despre mine. Nu am de gând să plătesc, dar știe cineva cum ar trebui procedat în astfel de situații?

Acum cateva zile am primit un e-mail in limba engleza prin care un hacker ma anunta ca mi-a spart contul de e-mail si mi-a plasat un sistem de urmarire permanenta,copiind toate contactele,informatiile din calculator si site-urile accesate.Imi cerea sa trimit prin sistemul de platii Bitcoin suma de 893 de euro in 48 de ore altfel ar fi destainui tuturor contactelor mele de e-mail informatii despre site-uri deochiate pe care le-as accesa ,poze compromitatoare(nu are cum)etc....ca dovada am recunoscut in text una din parolele mele utilizate pe calculator fara a fi sigur ca e cea de la e-mail....sigur am gresit accesind cine stie ce site candva si la care pesemne am dat ceva informatii,dar acum nu-mi aduc aminte....nu am dat importanta acestui mesaj dar dupa cateva zile s-a repetat cerundu-mi din nou aceiasi suma in.48 de ore altfel amenintand ca va transmite informatii defaimatoare la toti prietenii,rudele etc....Nu stiu cat de serioasa este treaba,repet mesajul e in engleza,iar calculatorul este cel de la locul de munca.As anunta politia dar nu stiu daca se va rezolva ceva!Stie cineva vreo situatie similara si eventual cum ar trebui procedat!Oricum nu am de gand sa fac platii asa cum imi cere!
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
va sfatuiesc sa solicitati unui traducator autorizat traducerea email ului si, cu el, in ambele variante, engleza/romana sa faceti o plangere penala. Este posibil ca persoana care va trimite asemenea mesaje sa fie mai aproape de dvs decat va inchipuiti .
Cu stima,
multumesc frumos pt.raspuns,plangerea penala impotriva cui sa o fac?

in plus e-mailul si calculatorul sunt de la locul de munca....banui ca institutia in care lucrez trebuie sa faca plangere....sau asa cred!
Manuela Rășină, administrator
Eu primesc zilnic mesaje ca asta si nici nu le bag in seama. Nu am patit nimic.

sandu.53 a scris:

Acum cateva zile am primit un e-mail in limba engleza prin care un hacker ma anunta ca mi-a spart contul de e-mail si mi-a plasat un sistem de urmarire permanenta,copiind toate contactele,informatiile din calculator si site-urile accesate.Imi cerea sa trimit prin sistemul de platii Bitcoin suma de 893 de euro in 48 de ore altfel ar fi destainui tuturor contactelor mele de e-mail informatii despre site-uri deochiate pe care le-as accesa ,poze compromitatoare(nu are cum)etc....ca dovada am recunoscut in text una din parolele mele utilizate pe calculator fara a fi sigur ca e cea de la e-mail....sigur am gresit accesind cine stie ce site candva si la care pesemne am dat ceva informatii,dar acum nu-mi aduc aminte....nu am dat importanta acestui mesaj dar dupa cateva zile s-a repetat cerundu-mi din nou aceiasi suma in.48 de ore altfel amenintand ca va transmite informatii defaimatoare la toti prietenii,rudele etc....Nu stiu cat de serioasa este treaba,repet mesajul e in engleza,iar calculatorul este cel de la locul de munca.As anunta politia dar nu stiu daca se va rezolva ceva!Stie cineva vreo situatie similara si eventual cum ar trebui procedat!Oricum nu am de gand sa fac platii asa cum imi cere!

Eu am primit unul la fel in care m-a anuntat ca m-a urmarit utilizind site-uri porno, m-a filmat, mi-a spart casuta de email si va trimite totul la prieteni. Orice email are o parte ascunsa de care nu se poate scapa si care arata IP-ul de unde a fost trimis. Era dintr-o tara din Africa. Si?! Maine o sa primiti unul email ca v-a filmat cu vecina. Nu le bagati in seama. Doar Escroci internationali SRL.
Acelasi mesaj l-am primit si eu, i-am dat reply si l-am felicitat ca a gasit poze cu mine in situatii compromitatoare, i-am sugerat sa le trimita si sotiei si celorlati din agenda sa vada ca nu-s chiar prea sfant asa cum cred ei, i-am spus ca adresa sotiei de email o poate gasi printre celelalte pe care le-a hackuit, iar in schimbul unei sume modice i-am spus ca ii indic eu care este adresa ei e de email, sa nu se mai chinuie sa o afle :))))))
Asta este un hacăr tampit si frustrat ca nu il ia nimeni in serios si spera sa ii cada macar un fraier in plasa.