Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot sa dezbat succesiunea dupa sot?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot sa dezbat succesiunea dupa sot?

Buna.As dori sa dezbat succesiunea dupa sotul meu . In urma mortii sotului meu mi-a lasat testament prin care se mentioneaza ca mostenesc toate bunurile mobile si imobile. Am certificat de calitate de mostenitor. Mostenirea lasata este o casa cu anexe si teren 1400 mp bunicul sau este proprietarul de pe Cartea Funciara.
Casa este construita de el si anexele. Casa batraneasca fiind demolata . In casa locuieste un frate cu handicap. Mai sunt 3 surori .
Intrebarea mea este pe cine sa chem in judecata si cum sa procedez. Multumesc
DIX, utilizator
va duceti la notar, nu la instanta.
Multumesc. La notar imi cere toate actele de stare civila. Numai prin instanta cred ca se poate. Casa a fost construota de sotul meu iar la masa succesorala vor sa se imparta intre toti. Normal numai terenul se imparte intee toti.

romibaro a scris:

va duceti la notar, nu la instanta.