Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua,
Sunt legatar universal (pe bunurile mobile si imobile, tot ce a dobandit in viata si ce ii revine dupa deces,) in urma testamentului facut de matusa mea, eu fiind nepoata. Matusa a decedat, nu are copii, sotul este in viata. Avand in vedere averea acesteia: apartament copropriecar cu sotul, bani la banca fiind titular(am fost pusa la clauza cat a trait), are un teren mostenit de la parinti, are o casa la tara(casa a construit-o sotul dar matusa decedata nu este trecuta ca proprietar dar in timpul vietii a mai facut 2 camere si alte imbunatatiri.Sotul are un teren extravilan cumparat in timpul casatoriei cu matusa. As vrea sa stiu cat imi revine mie ca mostenitor testamentar, legatar universal din averea matisii. De asemenea banii din banca unde ea este titulara imi revin mie sau impart cu sotul supravietuitor? Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Sotul matusii care v-a lasat testament este mostenitor rezervatar asa ca, indiferent de voinmta matusii, acesta va mosteni cotitatea ce i se cuvine.
Va sfatuiesc sa nu incepeti sa retrageti bai din CEC pana nu dezbateti, impreuna cu unchiul dumneavaostra, mostenirea fie la notar fie prin instanta.
In privinta cotelor, va sfatuiesc sa studiati art. 1088 si celelalte C.Civ.