Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept civil-mosteniri,drept de proprietate,etc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept civil-mosteniri,drept de proprietate,etc

Sa presupunem ca personajul X,casatorit cu persionajul Y,are un copil,C1.Personajul X divorteaza,se casatoreste cu personajul Z,si are un alt copil,C2.In perioada celei de a doua casatorii,personajul X, isi creeaza o firma impreuna cu alte doua pers.,isi cumpara un apartament,construieste o casa si are 1% din tr-o alta firma a sotiei,personajul Z,care detine 50%din acea firma -o alta pers.detinand 49%-.Intrebarea este cum va arata succesiunea sau partajul,dupa caz,pentru personajele respective?doresc sa adaug faptul ca,personajul Z,cea de-a doua sotie are o mostenire din partea familiei ei.In cazul partajului,respectiv succesiunii,aceasta mostenire va face parte din bunurile puse in discutie?Daca da,in ce mod? Ce procente revin fiecarui personaj?
O alta problema ar fi:personajul A,si-a cumparat un autoturism in lizing,insa nu pe numele sau,ci pe un cabinet de avocatura.A platit avansul,dandu-i detinatorului de cabinet,care a creditat cabinetul cu aceea suma,urmand sa plateasca ratele,dar tot in numele cabinetului.Cum va putea sa-si treaca autoturismul (sa preia lizingul)pe numele sau,pentru a fi prop.de drept asupra masinii?Ce presupune a
buna ziua!
sa inteleg ca personajul x traieste bine mersi!
partile sociale pe care X le detine in cele 2 societati+ celelalte bunuri care vor exista la mom decesului se vor imparti intre sotul supravietuitor Z, si cei 2 copii C1, respectiv C2. cotele sunt 1/4- sot supravietuitor, 3/4-copiii
partile sociale sunt bunuri propii ale lui X.
ideea e ca partile sociale nu pot avea decat un singur titular, deci cei 3 ar trebui sa faca un partaj pe aceste parti sociale.
cu privire la bunurile proprii ale lui Z, dobandite prin mostenire depinde de ordinea deceselor.
daca Z decedeaza prima la succesiunea ei vor veni:
X si c2
iar la succesiunea lui X C1 si C2, deci o parte din mostenirea primita de Z va ajunge si la C1.
Buna ziua ! Multumesc tare mult pt.raspuns !As dori insa si un raspuns la cea de a doua problema.Pers.A a achizitionat un autoturism in leasing,insa pe numele unui cabinet de avocatura.A dat banii de avans,cab.de av.,cu care acesta a creditat cabinetul,iar acum achita ratele la banca ,insa tot pe numele cab.de av.Cum ar trebui sa procedeze ca sa preia contractul de leasing?Ce ar presupune asta si pentru cab.de av.dar si pt.pers. A?Ar fi mai dificil pt.cab.de av.?Adica ar trebui sa plateasca anumite impozite?
Cu multumiri,mi_kikol
:offtopic: Va rog sa nu mai redactati mai multe mesaje consecutive pentru ca subiectul poate deveni greu de urmarit si apoi veti primi tot mai putina atentie si raspunsuri.
Puteti numai sa editati mesajul deja postat, efectul fiind acelasi cu postarea unui mesaj succesiv, fara deranjul creat de acelasi mesaj iar si iar...
Daca nu primiti raspunsuri la intrebarile dv., vedeti care e abordarea lor si daca din mesaj pare ca doriti sa abuzati de timpul unor consultanti.
De regula, acest lucru se poate desprinde cand:
1. nevoia de ajutor nu este una reala, autorul mesajului parand ca verifica niste ipoteze ori situatii imaginare;
2. tonul mesajului este unul nepotrivit, fie parand imperativ, fie solicitand prea multe relatii, fie lipsind amanunte esentiale;
3. situatia prezentata e neclara si pare foarte greu de determinat starea de fapt sau de drept;
Si altele. Ramane ca dv. sa identificati lipsurile mesajului dv.

Cat despre leasing, se poate transfera contractul de leasing de pe cabinet pe persoana fizica. Dar de ce s-a facut asa, daca cel ce plateste e solvabil legal, daca intelege ca si daca leasingul e pe numele sau tot nu e proprietar etc., asta e alta treaba.
Liliana Gradinaru, Avocat
buna ziua!
se poate face o cesiune, insa numai cu acordul firmei de leasing.
pt asta pers fizica trebuie sa faca aceleasi demersuri in intocmirea dosarului ca si cabinetul de av.
pe de alta parte daca firma de leasing isi da acordul ca bunul sa fiesubinchiriat catre o terta persona, se poate face o conventie de subinchiriere si antecontract de vanzare cumparare, daca banii provin de la tert si sunt pt plata ratelor de leasing.
Buna ziua ! Multumesc mult pentru indrumari si lamuriri ! mi_kikol