Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... constructie fara autorizatie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

constructie fara autorizatie

buna .. In 2013 am construit o căsuță simpla din B C A . cu 2. camere si un hol totul pe 12 metri lungime și 4 lățime cu acordul părinților in grădina casei lor in provincie .. fara proiect fara specialiști . EU. sotul si cateva cunostinte care se pricepeau cat de cat la constructii. Acum as vrea sa trag curent electric si apa pentru ca mai nou in sat este si conducta de apa. . Tin sa specific ca locuiesc in aceasta căsuță . o dată la 3 ani 4 saptamani vara si atat . Ce e de facut pentru a avea totusi acte legale .... multumesc anticipat pentru orice raspuns.
Va trebui sa detineti un proiect intocmit de o firma autorizata si in baza acestuia sa solicitati autorizatie de ctie. de la primarie.
Apoi sa intocmiti documentatie pentru cadastru si carte funciara.
Pentru bransament de apa si curent electric trebuie sa incheiati contract si sa detineti proiect intocmit de firma care gestioneaza aceste utilitati.
buna ..deci trebuie să plătesc un proiect pina la urma .. 1000 de euro sa dau asa degeaba cuiva doar ca sa deseneze . deși eu singura am desenat deja ...urăsc sa arunc cu banii mei munciti .asa aiurea . mai bine stau asa ... multumesc pentru raspuns .
Rxista si posibilitatea ca primaria sa constate ca nu detineti autorizatie de ctie. si sa va amendeze contraventional si chiar sa primiti dispozitie de demolare.
Este bine sa studiati Legea nr. 50/ 1991 cu modificarile sic ompletarile ulterioare privind lucrarile de ctii. O gasiti pe internet.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca