Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se poate scoate duplicat la sentința de divorț? Mama ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se poate scoate duplicat la sentința de divorț? Mama a pierdut originalul, nu mai avem decât copii nelegalizate

Mama mea a facut divorțul prin intermediul Judecătoriei sector 6 bucuresti. Din păcate a pierdut originalul si acasa avem doar copii insa nelegalizate. Putem scoate duplicatul originalului ? Avem nevoie de actul original de divorț pentru schimbarea numelui care sunt pașii pe care trebuie sa ii urmez ?
Manuela Rășină, administrator
Se poate solicita de la Judecatorie eliberarea de copii legalizate de pe hotararea de divort.
Si pot scoate încât sa țină loc de original ?

Cornel Vasile a scris:

Se poate solicita de la Judecatorie eliberarea de copii legalizate de pe hotararea de divort.

Ioanaaa07 a scris:
acasa avem doar copii insa nelegalizate

Deci aveti un exemplar al hotararii in copie xerox.
Acel exemplar se legalizeaza de instanta.
Pentru legalizare se depune o cerere adresata presedintelui instantei, o taxa de timbru de 5 lei si hotararea a carei legalizare se solicita.
Hotărâre legalizată se obține în astfel de cazuri.
E tot ce va trebuie.