avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se poate scoate duplicat la sentința de divorț? Mama ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se poate scoate duplicat la sentința de divorț? Mama a pierdut originalul, nu mai avem decât copii nelegalizate

Mama mea a facut divorțul prin intermediul Judecătoriei sector 6 bucuresti. Din păcate a pierdut originalul si acasa avem doar copii insa nelegalizate. Putem scoate duplicatul originalului ? Avem nevoie de actul original de divorț pentru schimbarea numelui care sunt pașii pe care trebuie sa ii urmez ?
Ultima modificare: Vineri, 9 Noiembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate solicita de la Judecatorie eliberarea de copii legalizate de pe hotararea de divort.
Si pot scoate încât sa țină loc de original ?

Cornel Vasile a scris:

Se poate solicita de la Judecatorie eliberarea de copii legalizate de pe hotararea de divort.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ioanaaa07 a scris:
acasa avem doar copii insa nelegalizate

Deci aveti un exemplar al hotararii in copie xerox.
Acel exemplar se legalizeaza de instanta.
Pentru legalizare se depune o cerere adresata presedintelui instantei, o taxa de timbru de 5 lei si hotararea a carei legalizare se solicita.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Hotărâre legalizată se obține în astfel de cazuri.
E tot ce va trebuie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbat nume si acte dupa divort vasimarian13 vasimarian13 sora mea trebuie sa vina din strainatate sa-si schimbe actele(expira) si numele;are hotarare de divort definitiva.la perfectarea actelor are nevoie de ... (vezi toată discuția)
Hotarare de divort legalizata ContSters307192 ContSters307192 Buna ziua,am un var si vrea sa se recasatoreasca ,dar nu are o hotarare de divort originala ca sa poata prezenta la starea civila,poate depune o copie ... (vezi toată discuția)
Hotarire de divort lilistiuca lilistiuca in urma cu 11 ani am divortat, iar acum 6 ani m-am recasatorit. toate bune si frumoase, dar cind m-am recasatorit , mi-au oprit originalul hotaririi de ... (vezi toată discuția)