Forum Discuţii juridice Executare silită Datorii
Discuție deschisă în Executare silită

Datorii

Buna seara.am doua datorii la același IFN....la una din ele mi-a venit oprire pe salariu 1/3 din acesta încă din luna iunie a fost prima oprire iar azi a venit pentru cea de a doua in care executorul judecătoresc cere 1/2 din salariul net in cazul in care mai sunt și alte opriri.Intrebarea mea este cat de legală este aceasta cota impusă avind in vedere că am un salariu net de 2100 Ron și deja mi se oprește 700 Ron .....1/2 din net pe care vor sa o oprească acum la ce se aplica ? ....la restul de net pe care-l mai am de luat sau la cei 2100.
O altă întrebare este cat de legal mai este aceasta oprire avind in vedere că una din datorii s a făcut în anul 2006 iar cealaltă în 2007.
Va rog sa mi răspundeți și eventual să mă sfătuiți ce am de făcut deoarece sunt in pragul maxim de disperare.....efectiv cu aceste propriri nu mai am cu ce trăi efectiv.
Va mulțumesc.
Cu respect.
Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiași sume (venituri din salarii), urmărirea nu poate depăși jumătate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanțelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel. Deci, ambele popriri cumulate nu vor depasi 1/2 din salariul dvs net.
Cat priveste anul 2006 si 2007, daca dreptul de creanta ar fi fost prescris, ar fi trebuit invocata prescriptia dreptului d ea cere executarea silita, pe calea unei contestatii la executare, daca nu ati facut-o, este o problema.
Sfaturile sunt cam greu de dat in situatia dvs.