Forum Discuţii juridice Executare silită O intrebare- limita pentru poprire
Discuție deschisă în Executare silită

O intrebare- limita pentru poprire

Buna ziua am o intrebare sotia mea are o proprire pe salar de o banca iar acuma a primit hartie de la alta banca ca i se va face o proprire,intrebare este urmatoarea acuma va lua mai putin salar cu 2 propriri,sau ramane aceasi proprire?Va astept raspunsul dvs.Va multumesc
Poprirea totala, in cazul in care sunt mai multi creditori, poate fi in cuantum de maxim 50% din salariu.
Conform art.729(2)NCPC"Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume,urmarirea nu poate depasi jumatate din venitul lunar net al debitorului,indiferent de natura creantelor,in afara de cazul cand legea prevede altfel."
ca sa inteleg ea are acuma are 400 oprire iar acuma a venit al doilea care sa inteleg o sa aiba mai mare oprirea?in lege nu zice 1/3 max
Nu, legea zice că se oprește 1/2 pentru mai mult de o executare silită.