Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Convențiile civile de prestari de servicii sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Convențiile civile de prestari de servicii sunt înregistrate la itm?

As dori sa stiu daca aceste convenții sunt înscrise la itm? Am avut un accident de munca ,dar intre timp am primit o promoție si nu am contract ci acea convenție.Aceasta convenție incepe din 5.11 iar eu mi-am mai prelungit acel medical deoarece nu ma simt prea bine. Cand am semnat acea convenție ma gândeam ca ma voi simți mai ok. Ce părere aveți?sa mai merg sau nu la acea promoție?Multumesc .
Convențiile civile de prestari de servicii nu sunt înregistrate la ITM ... acestea sunt supuse Codului Civil.

Conventiile civile se pot incheia numai pentru activitati cu caracter ocazional.

Conventiile civile nu confera prestatorului calitatea de salariat si nici vechime in munca.