avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1804 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Convențiile civile de prestari de servicii sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Convențiile civile de prestari de servicii sunt înregistrate la itm?

As dori sa stiu daca aceste convenții sunt înscrise la itm? Am avut un accident de munca ,dar intre timp am primit o promoție si nu am contract ci acea convenție.Aceasta convenție incepe din 5.11 iar eu mi-am mai prelungit acel medical deoarece nu ma simt prea bine. Cand am semnat acea convenție ma gândeam ca ma voi simți mai ok. Ce părere aveți?sa mai merg sau nu la acea promoție?Multumesc .
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:03, 31 Octombrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Convențiile civile de prestari de servicii nu sunt înregistrate la ITM ... acestea sunt supuse Codului Civil.

Conventiile civile se pot incheia numai pentru activitati cu caracter ocazional.

Conventiile civile nu confera prestatorului calitatea de salariat si nici vechime in munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contracte criog criog salutare, as avea o intrebare, asa la miez de noapte: se mai fac contracte de colaborare intre angajator si viitorul angajat? viitorul angajat este un ... (vezi toată discuția)
Contract de munca raulgonzales raulgonzales Am urmatoarea speta O verisoara de a mea a lucrat ca asistent medical la un cabinet medical in baza unei conventii civile de prestari servicii.Dupa ce nu s-a ... (vezi toată discuția)
Dreptul muncii-contracte roxananaum roxananaum Bun asta am inteles.Dar angajatorul mi-a spus si la fel au spus si la Fortele de munca ca nu mai exista Conventie civila. Atunci luminati-ma ce forma de ... (vezi toată discuția)