Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament cu Legea 112
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament cu Legea 112

Buna ziua! Eu si sotul meu vrem sa cumparam un apartament care a fost achizitionat cu Legea 112. Exista riscul ca acesta sa fie revendicat si sa ramanem fara apartament??? Din cate am citit pe internet am vazut ca exista acest risc (si chiar nu ne permitem sa ni-l asumam). Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi??????
Multumesc anticipat!!
Buna ziua,

nu cumparati acel apartament !!!
legislatia in domeniu s-a modificat de atatea ori incat nici instantele nu mai stiu ce sa faca in aceste litigii;
mai mult, dupa ce a fost o intreaga nebunie cu notificarile trimise catre Primarii si alte institutii, cu fondul proprietatea, casele nationalizate, in multe situatii au fost restituite fostilor proprietari;
asadar, exista un risc major de a pierde casa, cata vreme legislatia noastra este instabila iar hotararile judectoresti sunt contradictorii; este un domeniu impredictibil...mai bine stati deoparte.

Avocat Boncu