Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost prins, întâmplător, consumând împreună ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost prins, întâmplător, consumând împreună cu un coleg o țigară de canabis. Ni s-au luat datele și ni s-a spus că vom fi chemați la poliție zilele următoare. Cum ar trebui să procedez?

Bunaseara! Eram cu colegul de apartament in locuinta in care stam in chirie la ora 21:00 si bate la usa. Erau 2 agenti imbracati in civil cautam detalii despre administrator si o femeie din bloc. Au simtit mirosul de canabis si la intimidarea acestora au aflat continutul. Ne-au retinut datele din buletin si un numar de telefon ne-au spus ca vom fi chemati la sectie zilele urmatoare. Nu am semnat nici o declaratie sau proces verbal in acest sens. Nimic! Nici un act. Au vorbit cu noi vizavi de asta si au incercat sa obtina informatii. Daca sunt chemat la sectie cum ar trebui sa procedez avand in vedere aceste circumstante? Sunt student in anul 2 la facultate si nu am nici un alt antecedent penal anterior. As dori sa stiu daca sunt chemat ce ar trebui sa spun si ce sa nu spun privind metodele de interogare ale politiei in acest sens. Daca as fi fost urmarit in vederea cumpararii de astfel de produse ar fi procedat asa sau situatia este pur intamplatoare? Intreb deoarece chiar o zi dupa cumparare a avut loc evenimentul. As aprecia un raspuns argumentat si cate griji ar trebui sa imi fac ce sa spun sau sa nu spun daca sunt chemat, etc. Va multumesc anticipat!
Manuela Rășină, administrator
Au intocmit PV de constatare a infracatiunii flagrante? Au ridicat probe?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Nu au ridicat si intocmit nimic. Singurele date de care dispun sunt cele din buletin si numarul de telefon.
In acest caz, nu veti avea niciun fel de probleme.
misterflorescu a scris:

... Erau 2 agenti imbracati in civil cautam detalii despre administrator si o femeie din bloc...

"Agenți" de unde??? Dacă nu i-ați identificat prin legitimare este foarte posibil să fi fost "altcineva", cu alte scopuri și oferirea de informații unor astfel de persoane (neidentificate prin legitimare atentă, nu prin simpla fluturare prin față a unei legitimații!) este total nerecomandabilă!
N.B.: Personal mi-aș face "mai multe griji" pentru folosirea corectă a limbii române, mai ales că sunteți student în anul doi! Despre fapta în cauză, ca "bun vecin", aș informa "atât administratorul cât și femeia respectivă"!
icealinutza, utilizator