Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Casa de marcat cabinet medical
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Casa de marcat cabinet medical

Buna seara!
Un cabinet medical individual , fiind incadrat in categoria profesiilor liberale, este exceptat de la utilizarea casei de marcat(Art. 2 din OUG 91/2014). Acesta a utilizat totusi casa de marcat cu rola, din proprie initiativa, insa nu doreste sa achizitioneze o casa de marcat cu jurnal electronic, din cauza costurilor ridicate pe care le implica. Cum va proceda in continuare, va uitiliza vechea casa de marcat sau va renunta la aceasta si va emite chitanta pentru serviciile prestate?
DianaU27, utilizator
Mergeti la finante si intrebati daca chiar este si parerea lor ca nu va trebuie casa de marcat si apoi va vor spune cum sa procedati cu defiscalizarea si predarea memoriei fiscale a celeia pe care o aveti.