Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Construirea unui bloc nu trebuie să respecte orele de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Construirea unui bloc nu trebuie să respecte orele de liniste??

Bună seara. Am locuința privată. În fața casei se construiește un bloc ( al doilea bloc este mai retras) . Blocul va avea 3 etaje. Lumina nu o să mai am, deci în dormitoare și sufragerie nu va mai pătrunde soarele. Această construcție este apraoape de locuința mea și va avea chiar geamuri -balcoane cu vedere spre camerele mele. Dimineata la ora 7:15 oamenii deja încep cu gălăgia, lucrarile,bormasini, drujbe ( taie placaje) etc. Este normal să înceapă la aceea oră , să nu aibă o oră de liniște??? După ora 8 cel putin?? Este normal ca acest bloc să aibă geamuri spre dormitoarele mele??( am văzut proiectul nu sunt gramuri pt baie sunt cele de camere). Știind că sunt persoane ""importante"" în oraș nu prea avem curajul să comentăm. Dacă este vreo lege s-au ceva aș vrea să merg cât mai departe.
Buna seara,
E normal, oamenii MUNCESC nu dorm.
La lucru se vine dimineata.
Legea 61/1991
art.2
Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
....
26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00-8,00 şi 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
....

Vedeti si
www.avocatnet.ro/articol_475...
Dar cu ferestrele trebuie să fiu de acord?? Cele care au vederea la mine -spre intimitatea mea??

Cornel Vasile a scris:

Legea 61/1991
art.2
Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
....
26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00-8,00 şi 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
....

Vedeti si
www.avocatnet.ro/articol_475...