avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriptie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriptie

Intrerupe sau nu prescriptia o notificare sau plata dupa declararea scadenta a creditului ?
Daca inauntrul celor 3 ani de la data declararii scadentei anticipate a creditului intervine cesiunea se considera intreruperea prescriptiei?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 13:29, 3 Noiembrie 2018
Nu se întrerupe termenul de prescriptie asa.
Contestati daca au trecut 3 ani dar mergeți sa va redacteze avocatul acțiunea si raspunsul la întâmpinare deoarece sunt mai multe aspecte de analizat.
Despre ce suma e vorba?
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Noiembrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
24366 la care se adauga onorariu executor 3086
Daca au început executarea silită în cei 3 ani se întrerupe termenul de prescripție ă executării silite.
Trebuie vazut si calculat exact de avocat ca sa stiti daca are sau nu sens sa faceti contestație la executare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculare termen de prescriptie Cristi321 Cristi321 Buna ziua, Am o intrebare cu privire la modul in care se calculeaza termenul de prescriptie al unui contract bancar cesionat. Speta este urmatoarea: ... (vezi toată discuția)
Cum se poate prescrie o datorie bancara? frumuselul20009 frumuselul20009 Am luat un imprumut de la o banca in anul 2006 am platit ratele pana in anul 2009,de atunci nu am mai platit,am fost trecut la 2 firme de recuperare datorii,am ... (vezi toată discuția)
Imprumut bancar - imposibilitate plata sumer2013 sumer2013 Dupa ce miam pierdut locul de munca in ianuarie 2009 am incetat sa mai platesc si ratele pe care le aveam la un credit bancar. In acel an am primit de la banca ... (vezi toată discuția)