Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cerere demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cerere demisie

Lucrez la o firma si vrea sa imi dau si eu demisia pt ca sau iscat mai multe probleme si discuti personale.Am contract de munca da nu stiu sigur daca mi sa operat in ea si daca imi sunt platite taxele la stat.As vrea sa nu mai am tangenta cu patroni care imi sunt defapt si rude si ma gandeam sa trimit demisia prin fax,este bine oare?Cand trimit faxul pot avea si martori si pot primi si confirmarea ca ei au primit faxul ma ajuta acest lucru?Ei daca imi accepta demisia trebuie sa imi incheie contractul de munca dar eu cum aflu daca au facut acest lucru?Trebuie sa merg eu la itm sa imi retrag contractul?pot dupa ce ei accepta sa las totul asa?ce trebuie sa mai fac ?
va multumesc
de cat timp aveti contractul de munca? daca sunteti in perioada de proba puteti denunta unilateral contractul fara preaviz

sau

puteti trimite decizia prin fax, iar aparatul de fax va da confirmarea ceea ce inseamna ca firma a primit-o sau la fel de bine o puteti trimite prin posta cu confirmare de primire... dar mai este ceva ... dvs trebuie sa mergeti la lucru in perioada de preaviz#-o

sau

faceti cerere de incetare cu acordul partilor, iar daca angajatorul este de acord se poate incheia contractul de munca la zi fara sa mai stati in preaviz :">

in cazul in care trebuie sa mergeti in preaviz si lipsiti nemotivat de la serviciu, vi se poate desface contractul de munca disciplinar pt absente nemotivate :sorry:
Cred ca va referiti la carnetul de munca .Contractul de munca se incheie in 3 exemplare in momentul in care ati inceput activitatea. Dupa ce a fost vizat de catre ITM un exemplar ar trebui sa fie la dumneavoastra.Contractul de munca se inscrie in carnetul de munca. Mai sigur este sa trimiteti demisia prin posta cu confirmare de primire. Daca va fi cu acordul partilor nu mai este nevoie de preaviz , daca nu.. nu aveti incotro. Pentru a verifica daca vi s-au platit taxele legale mergeti la casa de pensii si faceti o cerere pentru un stagiu de cotizare. Daca ati dus pur si simplu carnetul de munca la angajator fara a incheia si contractul de munca mai mult ca sigur ca nu vi s-a platit nici o taxa
eu am un contract de munca vizat de itm si este la mine.Acel carnet de munca dupa ce imi dau demisia ramane la firma sau trebuie sa merg eu la itm sal scot?
E primul meu contract de munca.Dar am mers la cas ca imi trebuia o adeverinta si de acolo mi sa spus ca de 2 luni nu mi sa platit de catre firma nimic la cas si ca nu imi poate da numai dupa ce plateste.