Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casă moștenire pentru nepot
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casă moștenire pentru nepot

Buna ziua! Sunt căsătorit și nu am copii. As vrea sa las moștenire o casa bătrânească unui nepot de sora. As vrea, daca mi se întâmplă ceva, să-i rămână lui și nu soției. Eu sunt trecut în acte ca proprietar. Cum trebuie sa procedez? Testament? Este nevoie și de acordul soției?
Manuela Rășină, administrator
Puteti perfecta un act de donatie sau un testament , cu mentiunea ca ambele pot fi desfiintate, in cazul in care incalca rezerva succesorala a mostenitorilor rezervatari ( clasa mostenitorilor rezervatari este formata din descendenti, sotul supravietuitor, parinti ).

Puteti perfecta un contract de intretinere, daca este prestata obligatia contractuala de intretinere acesta nu poate fi desfiintat.

Astfel, contractul de intretinere nu va fi prezumtat o donatie deghizata, cata vreme este prestata efectiv intretinere.

Exista un certificat de mostenitor ?

Pentru a opera transferul dreptului de proprietate, trebuie determinate cotele-parti ce rezulta din mostenire, bunurile succesorale, precum si calitatea de mostenitor.

Este realizat partajul ?

Nu va trebuie acordul sotiei pentru instrainare, bunul este propriu, provine dintr-o succesiune.

Da, exista partaj. Sora mea a luat partea sa. Alți frați nu avem. Vreau ca si partea mea sa rămână moștenire tot băiatului ei.