Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,
Am un certificat de mostenitor cota parte de 3/8, iar mama mea 2/8 si sora mea 3/8, intrebarea mea este poate mama sa imi cedeze partea ei de 2/8 fara sa semneze si sora mea.

Va multumesc!
Da se poate prin vanzare sau donatie. Insa atenție ca daca vânzarea nu are pret este donatie iar Donația la decesul mamei Dvs poate fi supusa reductiunii liberalitatilor excesive daca încalcă rezerva succesorala a sorei Dvs.
Încheiați mai bine un contract de întreținere Prestați Întreținerea si pastrati dovezi ale prestării si ar fi de dorit sa o chemați si pe sora Dvs in actul de întreținere ca declarant ca este de acord si consimte la înstrăinarea făcută de mama Dvs in actul de întreținere catre dvs.
Daca se face contract de intretinere actul juridic este cu titlu oneros si nu este necesar acordul altui mostenitor in afara celui care ar fi beneficiarul intretinerii.
Iar daca nu se efectueaza prestatiile se va ajunge la rezolutiunea conctractului.

Cel mai bine este un act de vanzare cumparare fara intretinere dar in privinta pretului trebuie sa rezolvati problema.
Atenție la art 1091 NCC alin 4 si Prezumtia de donatie ! Daca celălalt mostenitor rezervatar consimte aceasta Prezumtia este înlăturată. Este mai bine așa!
Contractul de intretinere este preferabil daca nu puteti plati un pret serios (adica nu foarte mic) mamei dvs. astfel incat sa puteti incheia contract de vanzare. Nu este necesar niciun consimtamant al surorii dvs in cazul contractului de intretinere. Nu in ultimul rand, este destul de dificil de dovedit neprestarea intretinerii.
Consimtamantul nu este obligatoriu dar înlătura Prezumtia de donatie de art 1091.