Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,
Am un certificat de mostenitor cota parte de 3/8, iar mama mea 2/8 si sora mea 3/8, intrebarea mea este poate mama sa imi cedeze partea ei de 2/8 fara sa semneze si sora mea.

Va multumesc!
Corect ce spune notar joha.Conf.art.1091(4)NCC"Pana la dovada contrara,instarinarea cu titlu oneros catre un descendent ori un ascendent privilegiat sau catre sotul supravietuitor este prezumata a fi donatie daca instrainarea s-a facut cu rezerva uzufructului,uzului ori abitatiei sau in schimbul intretinerii pe viata ori a unei rente viagere.Prezumtia opereaza numai in favoarea descendentilor,ascendentilor privilegiati si a sotului supravietuitor ai defunctului,daca acestia nu au consimtit lainstarinare."
Corect. Dar nu vad de ce nepotul nu ar putea face dovada intretinerii. Prezumtia este relativa si poate fi rasturnata cu dovada contrara sustinerii ca ar fi donatie.