Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare cu clauza de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare cu clauza de intretinere

Buna ziua.Ma confrunt cu urmatoarea problema:Bunicul meu a avut 2 fii,unul a murit-respectiv tatal meu si celalalt este in viata.Bunica este moarta.In urma cu ceva timp bunicul a dezmembrat imobilul sau si a vandut jumatate fiului sau,respectiv unchiului meu,primind in schimbul acestei jumatati o suma de bani.Jumatatea ramasa vrea sa mi-o vinda mie cu clauza de intretinere,insa fara ai plati un pret pe ea.Intrebarea este:Dupa moartea bunicului credeti ca unchiul meu poate ataca acest contract?Intamplator am auzit o discutie ca poate face aceasta intrucat bunicul imi da mie rezerva....nu stiu ce inseamna asta...poate ma lamuriti cumva...Multumesc.
Daca bunicul va incheia cu dvs. un contract de vanzare cumparare cu clauza se va mentiona un pret pe care se presupune ca l-ati platit. Unchiul nu va mai putea anula actul .Numai donatia se poate anula sau testamentul in caz ca defunctul a avut copii.
cazacuioana a scris:

Daca bunicul va incheia cu dvs. un contract de vanzare cumparare cu clauza se va mentiona un pret pe care se presupune ca l-ati platit. Unchiul nu va mai putea anula actul .Numai donatia se poate anula sau testamentul in caz ca defunctul a avut copii.

1. Aşa cum rezultă din situaţia descrisă de Razvan_30, nu este vorba despre un contract de vînzare-cumpărare cu clauză de întreţinere, ci despre un contract de întreţinere.

2. Fiind un act translativ de proprietate încheiat cu un descendent, este supus prevederilor art.1091(4) NCC:

(4) Până la dovada contrară, înstrăinarea cu titlu oneros către un descendent ori un ascendent privilegiat sau către soțul supraviețuitor este prezumată a fi donație dacă înstrăinarea s-a făcut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitației sau în schimbul întreținerii pe viață ori a unei rente viagere. Prezumția operează numai în favoarea descendenților, ascendenților privilegiați și a soțului supraviețuitor ai defunctului, dacă aceștia nu au consimțit la înstrăinare

Unchiul va putea cere sa se constate, după decesul bunicului, ca actul este, în fapt, o donaţie, invocînd prezumţia instituită de articolul mai sus citat.. Sarcina de a dovedi că întreţinerea a fost efectivă va reveni descendentului întreţinător.