avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Putem vinde apartamentul unuia din cei doi copii ai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Putem vinde apartamentul unuia din cei doi copii ai noștri? Dacă da, cum ar trebui încheiat contractul ca să nu poată fi atacat?

CUM AR TREBUI FACUT , ASTFEL INCAT SA NU POATA FI ATACAT DUPA DECESUL PROPRIETARILOR , DE CATRE CELALT FRATE.
Ultima modificare: Duminică, 13 Ianuarie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Ionita Cristina Avocat , Avocat 18:20, 15 Ianuarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contract de vanzare cu clauza de intretinere/renta viagera in favoarea dvs.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa va achite efectiv pretul prin virament bancar si sa pastrati dovada pretului.
La contractul de renta se păstrează dovada achitarii rentei lunar. Astfel, nu se va achita pretul apartamentului la data semnării vânzării.
Din moment ce i-ati sugerat "vanzare cu clauza", se achita un pret si la data semnarii contractului.
Ca de-aia e vanzare..
In plus, este o idee extrem de proasta.
Sa nu uitam de art 1091 alin 4 din Codul civil "Până la dovada contrară, înstrăinarea cu titlu oneros către un descendent ori un ascendent privilegiat sau către soţul supravieţuitor este prezumată a fi donaţie dacă înstrăinarea s-a făcut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitaţiei sau în schimbul întreţinerii pe viaţă ori a unei rente viagere. Prezumţia operează numai în favoarea descendenţilor, ascendenţilor privilegiaţi şi a soţului supravieţuitor ai defunctului, dacă aceştia nu au consimţit la înstrăinare."


Alte discuții în legătură

Vanzare -cumpărare cu uzufruct Miriam22 Miriam22 Bună ziua - Speța mea: am vândut o casa obișnuită la munte uneia dintre fiicele mele. Contractul conține clauza de drept de abitație viageră pentru ... (vezi toată discuția)
Drept de mostenitor Stan adina Stan adina Buna ziua, As vrea sa stiu pe ce cai pot intra in posesia unui apartament pe care il detine mama, mai avand un copil. Daca imi face vanzare- cumparare, ... (vezi toată discuția)
Bună! mama mea dorește să-mi lase mie apartamentului ei. ce ... onusca onusca Bună! Mama mea dorește să-mi lase mie apartamentului ei. Ce cale ar fi mai indicată având în vedere că eu mai am o soră, ea neavând contact cu noi. Ce ... (vezi toată discuția)