avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1025 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recurs extraordinar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recurs extraordinar

un dosar penal ramas definitiv in 1988 mai are dreptul la acest timp sa solicite recurs extraordinar ?
Ce alta cala ar fi sa poata fi rejudecat ?
Cel mai recent răspuns: MARGARETA STANCIU , Avocat 17:53, 12 Noiembrie 2009
Daca va regasiti intr-unul din cazurile din art. 394Cp. - puteti cere revizuirea.
Revizuirea poate fi ceruta cand:

a) s-au descoperit fapte sau imprejurari ce nu au fost cunoscute de instanta la solutionarea cauzei;

b) un martor, un expert sau un interpret a savarsit infractiunea de marturie mincinoasa in cauza a carei revizuire se cere;

c) un inscris care a servit ca temei al hotararii a carei revizuire se cere a fost declarat fals;

d) un membru al completului de judecata, procurorul ori persoana care a efectuat acte de cercetare penala a comis o infractiune in legatura cu cauza a carei revizuire se cere;

e) cand doua sau mai multe hotarari judecatoresti definitive nu se pot concilia.

Cazul de la lit. a) constituie motiv de revizuire, daca pe baza faptelor sau imprejurarilor noi se poate dovedi netemeinicia hotararii de achitare, de incetare a procesului penal ori de condamnare.

Cazurile de la lit. b), c) si d) constituie motive de revizuire, daca au dus la darea unei hotarari nelegale sau netemeinice.

In cazul prevazut de lit. e), toate hotararile care nu se pot concilia sunt supuse revizuirii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii picika picika cu ce conditii s epoate ataca recursul cu contestatie in anulare sau revizuire? cred ca s niste conditii de incadrare.....pt ca dupa ce stiu recursurile nu s ... (vezi toată discuția)
Cedo pe neliberare pe cererea de probatorii in apel darisdinu darisdinu va salut cu stima! sant condamnat definitiv la 3 anii inchisoare culmea ,nevinovat ,incredibil nu-i asa !si pe rol o cerere da revizuire. la cedo ce sanse am ... (vezi toată discuția)
Hotarare definitiva - alte cai de atac elenamuscalu elenamuscalu instanta de recurs hotaraste ca pronuntarea este definitiva.dosar penal.mai exista alte cai de atac ale hotararii? (vezi toată discuția)