Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum pot scoate copilul minor din intretinere de la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum pot scoate copilul minor din intretinere de la munca?

Buna ziua, doresc sa fac un credit prin Prima Casa si la banca mi-au spus ca nu ma incadrez la o suma X pentru ca am trecut la servici copilul minor in intretinere. Mi-au spus sa scot copilul din intretinere(nu cea de la bloc, ci cea de la Anaf, sa nu fac vreo confuzie), insa sotia mea nu lucreaza . Intrebarea mea este: cum pot scoate copilul de la intretinere de la munca si daca il pot trece in intretinerea bunicilor sau a sotiei fara venituri? Va multumesc
george-neagu, moderator
Aveti grija, ca ce dati pe mere luati pe pere!
Adica, daca il veti scoate din intretinere, impozitul pe venitul dvs. va fi mai mare si veti lua bani mai putini.
Dar, pentru ca sotia nu are servici, nu lucreaza, nu aveti cum sa-l scoateti de la dvs. si sa fie la sotie.
Oricum, pentru copilul minor pot beneficia de deducerea suplimentara ambii parinti.