Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau să obțin pensie de întreținere de la tata, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau să obțin pensie de întreținere de la tata, dar sunt minoră - am 17 ani. Pot să îl dau eu în judecată?

Buna, vreau sa imi dau tatal in judecata pentru pensia de intretinere .Am 17 ani si sunt in clasa a XI.a Mama a zis ca nu se baga ,deci intrebarea mea este pot sau nu sa il dau eu in judecata?
Manuela Rășină, administrator
Da poti. Formulezi actiunea la judecatoria de la domiciliul tau, timbrezi 20 de lei, indici locul de munca al tatalui si faci dovada ca esti eleva.

Art. 41 C.civ -Capacitatea de exerciţiu restrânsă

(1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exerciţiu restrânsă.

(2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exerciţiu restrânsă se încheie de către acesta, cu încuviinţarea părinţilor sau, după caz, a tutorelui, iar în cazurile prevăzute de lege, şi cu autorizarea instanţei de tutelă. Încuviinţarea sau autorizarea poate fi dată, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.

(3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exerciţiu restrânsă poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciază, precum şi acte de dispoziţie de mică valoare, cu caracter curent şi care se execută la data încheierii lor.
Mentionati in cerere si ca aveti 17 ani, dar fiind un act de conservare, il puteti incheia singur. Mentionati articolul de mai sus.
E pacat ca mama dv. va lasa singura in asta... era treaba ei sa introduca actiunea.
Dupa 18 ani poti cere singura pensia de intretinere cu conditia sa mergi cu studiile mai departe.
Acum nu primesti pensie?de cat timp?tatal unde stii ca munceste?
Poate de la 16 ani sa ceara singura, are temeiurile legale mai sus.