avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Circulatia cu numerele rosii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Circulatia cu numerele rosii

Daca am cumparat o masina noua si am numere rosii valabile dar am primit numerele negre iar certificatul de inmateiculare urmeaza sa il primesc peste 2 saptamani ,mai pot circula cu numerele rosii sau trebuie da le pun pe cele negre obligatoriu..astept raspuns si cu legea in sensul acesta..multumesc!
Cel mai recent răspuns: A .Ovidiu , utilizator 19:41, 20 August 2020
Circulati cu numerele provizorii (rosii) pana primiti certificatul de inmatricualare, bineinteles daca numerele provizorii mai sunt valabile. Circulatia cu numere provizorii expirate costituie infractiune.
Bună seara! Am nr roșii valabile până în 01.09.2020. Pe data de 21.08.2020 am planificarea la RAR. În 22.08.2020 vreau să plec în țară, fără să scot numere permanente și actele mașini (talon, civ). Pot avea probleme, sunt contra legi? Mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Numere provizorii, apoi numere vechi - legalitate rin82 rin82 Buna ziua as vrea sa va intreb si eu ceva ,eu miam scos numere provizorii de doua ori iar dupa aceia nu am mai mers sa-l scot si pe al treilea si miam pus ... (vezi toată discuția)
Numere provizorii masina lady34 lady34 daca am scos un rand de numere provizorii la masina in octombrie, deatunci nu am mai scos, pot scoate acum dupa atatea luni inca un set de numere provizorii? (vezi toată discuția)
Circulatia cu numere rosii Roger25 Roger25 Buna ziua, Joi am primit numerele definitive de la DRPCIV, si mi s-a eliberat o dovada de circulatie, valabila 15 zile, pana cand primesc talonul / ... (vezi toată discuția)