Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in grad profesional
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in grad profesional

Buna, as dori si eu mai multe informatii despre promovarea in grad profesional. Sunt inspector principal la o primarie de municipiu si am o vechime de aproape doi ani de zile in treapta 1 de salarizare. Mentionez ca am absolvit intre timp si un curs de master in domeniul administratiei publice si vrea sa stiu si eu care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru a obtine o promovare in gradul superior???
Intrebarea mea este daca prin lege este prevazuta vreo majorare a salariului (spor) pentru absolvirea acestui curs postuniversar de master???? Pot solicita o promovare rapida in grad avand in vedere ca am absolvit si acest curs de masterat intre timp???? Va multumesc.
Legea nu prevede "spor de master", insa dvs. indepliniti conditiile privind promovarea rapida, in conditiile art. 70 (2) din legea 188/1999:
Pot participa la concursul prevazut la alin. (1) lit. b)(promovarea rapida) functionarii publici care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au cel putin 1 an vechime in gradul profesional al functiei publice din care promoveaza;
b) au obtinut calificativul "foarte bine" la evaluarea performantelor profesionale individuale din ultimul an;
c) nu au in cazierul administrativ o sanctiune disciplinara neradiata in conditiile prezentei legi;
d) au urmat cel putin o forma de perfectionare profesionala in ultimul an. (3) Concursul pentru promovarea rapida prevazut la art. 65 alin. (3) se organizeaza anual, de catre Agentia Nationala a Functionarilor Publici, in limita numarului de functii publice rezervate promovarii rapide.