Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua! As vrea sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea speta: La un serviciu de asistenta sociala care are angajati asistenti personali pentru persoanele cu handicap grav, un asistent personal intra in concediu medical. Asistentului personal i se plateste indemnizatia aferenta concediului medical, insa in perioda cat asistentul personal nu este apt de munca, pe persoana incadrata in gradul de handicap grav nu mai are cine sa o ingrijeasca. Tinand cont de faptul ca in localitatea nu dispunem de centre de tip respiro, cum se procedeaza? Lg 448/2006 nu face referire la concediile medicale ale asistentilor personali, ci numai la concediul de odihna. In perioada cat asistentul personal este in concediu de odihna, bolnavul poate sa primeasca indemnizatia pe care o primea asistentul personal si asistentul personal sa isi primeasca banii pe concediu medical?
Bogdan19999, utilizator

Daca localitatea nu dispune de centru de tip respiro, in perioada in care asistentul personal se afla jn concediu de odihna/medical, bolnavului i se acorda indemnizatia prevazuta la art. 42 din Lg. 448/2006.

Bogdan19999 a scris:

Buna ziua! As vrea sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea speta: La un serviciu de asistenta sociala care are angajati asistenti personali pentru persoanele cu handicap grav, un asistent personal intra in concediu medical. Asistentului personal i se plateste indemnizatia aferenta concediului medical, insa in perioda cat asistentul personal nu este apt de munca, pe persoana incadrata in gradul de handicap grav nu mai are cine sa o ingrijeasca. Tinand cont de faptul ca in localitatea nu dispunem de centre de tip respiro, cum se procedeaza? Lg 448/2006 nu face referire la concediile medicale ale asistentilor personali, ci numai la concediul de odihna. In perioada cat asistentul personal este in concediu de odihna, bolnavul poate sa primeasca indemnizatia pe care o primea asistentul personal si asistentul personal sa isi primeasca banii pe concediu medical?