Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Acord de functionare
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Acord de functionare

Activitatea de pfa profesie liberala traduceri are nevoie de acord de fuctionare daca nu isi desfasoara activitatea in spatiu public?
Ce intelegeti prin acord de functionare ?
Daca sunteti inregistrat ca PFA la Registrul comertului si ati declarat activitatea la ANAF, iar activitatea de traducator o desfasurati in propria locuinta nu aveti nevoie de autorizatii.

Asadar, acordul de functionare de la primarie, e necesar doar in cazul desfasurarii activitatii in spatiul public.
POPA GHEORGHE a scris:

Ce intelegeti prin acord de functionare ?
Daca sunteti inregistrat ca PFA la Registrul comertului si ati declarat activitatea la ANAF, iar activitatea de traducator o desfasurati in propria locuinta nu aveti nevoie de autorizatii.

Nu aveti nevoie de autorizatie de functionare de la primarie. Nu se numeste acord de functionare.
Daca doriti sa comentati dati clik pe butonul "raspunde" nu pe butonul "citeaza" pentru a nu mai reaparea mesaje deja scrise.
Multumesc pentru raspuns! Am inteles ca profesiile liberale cum ar fi traducatorii, nu trebuie sa se inregistreze la Registrul Comertului, ci doar la finante.
Mergeti la ANAF si depuneti declaratie de venit.