Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie si titlu executoriu
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie si titlu executoriu

Buna seara! Asociatul unui SRL fara activitate si datorii la fisc din anul 2012, a primit de la Anaf somatie de plata si titlu executoriu pe persoana fizica pt datoriile societatii. Mentionez ca in urma cu 6 luni, al doilea asociat care este si administratorul firnei a primit decizie de angajare a raspunderii solidare pt aceeasi datorie. Este legal ca primul asociat sa primeasca direct somatie si titlu executoriu fara a primi decizie de angajare a raspunderii solidar? Avand in vedere ca datoriile provin din 2012 nu s-au prescris?( tot de atunci nu a mai existat activitate in firma), De asemenea, somatia emisa pe persoana fizica nu face referire la firma cu pricina, cuprinde doar un tabel cu sumele de plata, ce reprezinta fiecare(impozit pe profit, somaj, cas angajator, cass angajator) si ca s-au emis in baza titlui executoriu cu nr..din data de 15 octombrie 2018. Cum ar trebui procedat? Va multumesc anticipat!
av_emy, utilizator
Atragerea raspunderii este in calitate de administrator. In ceea ce priveste prescriptia, depine ce acte de intrerupere s-au facut. Mergeti cu actele la un avocat si vedeti daca aveti ce face.