avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1097 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie de pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie de pensionare

Buna ziua,
Am o salariata careia i s-a eliberat decizia de pensionare pentru limita de varsta, ieri! Cum ar trebui eu sa procedez? trebuie incetat contractul doamnei cu data de astazi sau care este procedura / pasii???
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:32, 8 Noiembrie 2018
In baza art. 56 alin. (2) din Codul muncii , constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca pentru limita de varsta se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.
Prin urmare, in termen de 5 zile lucratoare de la data la care salariatul a indeplinit conditiile de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare aveati obligatia sa intocmiti decizia prin care constatati incetarea de drept a contractului individual de munca.
Multumesc pentru raspuns!
Am sunat si la casa de pensii , dar ei mi-au spus contrariul! Fiind limita de varsta nu trebuie sa incetez contractul de munca al doamnei decat daca doamna nu vrea sa mai lucreze, iar doamna doreste sa lucreze! Ea a depus dosarul de pensie in luna septembrie , iar ieri a fost informata ca a ajuns decizie de pensie acasa ! Deci pana la urma cum ar trebui sa procedam?
Ultima modificare: Joi, 8 Noiembrie 2018
Alexandra Ilie, utilizator
conform noilor reglementari da....exista posibilitatea ca acel angajat sa doreasca sa mai munceasca peste limita de varsta..
Astfel, data incetarii CIM in cazul salariatului care indeplineste conditiile de pensionare la limita de varsta se inregistreaza in registru la data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, in conditiile legii, incetarea contractului individual de munca, respectiv data luarii la cunostinta a indeplinirii cumulative a celor doua conditii, varsta standard si stagiu minim de cotizare.

In situatia expusa, daca cele doua conditii se indeplinesc in mod cumulativ contractul individual de munca inceteaza de drept la aceasta data. Angajatorul poate emite decizia prin care sa constate incetarea contractului individual de munca si sa incheie un nou contract cu o zi inainte de inceperea activitatii de catre salariat pentru a respecta obligatia privind inregistrarea contractului in registrul general de evidenta a salariatilor.
Dupa incetarea contractului individual de munca, angajatorul poate incheia cu fostul salariat un nou contract individual de munca cu o data de incepere ulterioara incetarii contractului anterior.

Calculul salariului pana la primirea deciziei de pensie apreciem ca se va efectua exact ca in cazul oricarui alt salariat. Dupa primirea deciziei de pensie asupra salariului nu se vor calcula contributiile la sistemul asigurarilor pentru somaj intrucat Codul fiscal ii scuteste pe pensionari de plata acestor contributii.
Deci daca am inteles corect : ar trebui sa incetez contractul cu data de astazi si pot incheia un alt contract maine cu incepere de luni ? Incetarea nu ar trebui sa o fac dupa ce primesc o copie a deciziei de pensionare pentru a-i da un nr de inregistrare sau nu este nevoie?
Ultima modificare: Joi, 8 Noiembrie 2018
Alexandra Ilie, utilizator
Trebuia incetat c.i.m. la data indeplinirii conditiilor de pensionare , daca si-a depus dosarul de pensie ... prin urmare, de atunci si pana la primirea deciziei de pensionare a lucrat la negru.

Alte discuții în legătură

Incetarea c.i.m. in cazul pensionarii pentru limita de varsta MariaRamona MariaRamona Cum se procedeaza in situatia in care nu am anuntat angajatorul de depunerea dosarului de pensionare, iar aceasta a primit instiintare de incetare a ... (vezi toată discuția)
Incetare cim de drept Alis07 Alis07 Buna ziua.Va rog o lamurire. 1,Ziua in care cim inceteaza de drept la data indeplinirii varstei si a stagiului de cotizare pentru pensionare limita de varsta ... (vezi toată discuția)
Incetarea contractului de munca in cazul pensionarii gluten gluten Pentru pensie limita de varsta ,contractul de munca inceteaza de drept ca si la pensie anticipata si pensie de boala? Se face decizie de propunere la pensie ... (vezi toată discuția)