Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea c.i.m. in cazul pensionarii pentru limita de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea c.i.m. in cazul pensionarii pentru limita de varsta

Cum se procedeaza in situatia in care nu am anuntat angajatorul de depunerea dosarului de pensionare, iar aceasta a primit instiintare de incetare a raporturilor de munca ca urmare a indeplinirii conditiilor pentru limita de varsta? Poate sa-mi inceteze contractul de munca retroactiv, respectiv data acordarii drepturilor de pensie?
Este posibil si retroactiv , dar in aceasta situatie va trebui sa suporte consecintele legii privind netransmiterea in termen a incetarii c.i.m. in REVISAL.
In situatia in care angajatorul nu imi inceteaza contractul de munca ca urmare a indeplinirii conditiilor pt limita de varsta, ce se intampla?
Va continuati activitatea, daca nu se inceteaza c.i.m., dar probabil ca cei de la pensie va vor solicita decizia de incetare a c.i.m.
In acest caz, angajatorul este in culpa. Din cate am citit, angajatorul ar trebui sa-mi faca un alt contract de munca
1. Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:

c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;

(2) Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)—j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.

2. - Asadar angajatorul trebuia sa aiba evidenta clara a salariatilor sai si sa stie ca la data indeplinirii conditiilor de varsta standard de pensionare si de stagiu minim de cotizare trebuia sa va inceteze, de drept, contractul individual de munca (CIM).
- Apoi, de comun acord intre salariat si angajator, se putea incheia un alt CIM cu aceeasi data.