avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea c.i.m. in cazul pensionarii pentru limita de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea c.i.m. in cazul pensionarii pentru limita de varsta

Cum se procedeaza in situatia in care nu am anuntat angajatorul de depunerea dosarului de pensionare, iar aceasta a primit instiintare de incetare a raporturilor de munca ca urmare a indeplinirii conditiilor pentru limita de varsta? Poate sa-mi inceteze contractul de munca retroactiv, respectiv data acordarii drepturilor de pensie?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:18, 24 Februarie 2014
MariaRamona a scris:

In acest caz, angajatorul este in culpa. .... angajatorul ar trebui sa-mi faca un alt contract de munca


Chiar daca ar fi culpabil , nu exista nicio sanctiune legala in aceasta privinta.

Prin urmare, se va constata inceatrea de drept a c.i.m. si apoi daca se doreste se poate incheia un nou c.i.m.
Este obligatoriu sa incetam CIM-ul unui salariat daca are varsta de 68 de ani si 25 de ani stagiu de cotizare? Mentionez ca salariatul nu doreste acest lucru.
1. - Conform art.56(1), lit.c) din Codul muncii, redat mai sus, angajatorul este obligat sa inceteze de drept,CIM al persoanei care indeplineste conditiile de pensionate pentru limita de varsta (adica varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare).
- Dupa aceea daca partile sunt de acord se poate incheia un alt CIM cu aceeasi data.

2. - Nu are nici o relevanta daca salariatul este sau nu de acord.
- Tot el este cel care pierde deoarece poate cumula pensia pentru limita de varsta cu salariul.


Ilie88 a scris:

Este obligatoriu sa incetam CIM-ul unui salariat daca are varsta de 68 de ani si 25 de ani stagiu de cotizare? Mentionez ca salariatul nu doreste acest lucru.


Nu are nicio relevanta dorinta salariatului , in aceasta privinta.
Potrivit teoriei generale a dreptului, incetarea de drept a c.i.m. intervine ope legis (in virtutea legii)
Ultima modificare: Luni, 24 Februarie 2014
ana-cer, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare de drept a cim Chloej Chloej La varsta implinirii de 63 a unei angajate, angajatorul e obligat sa ii inceteze de drept cim-ul, daca aceasta nu aduce decizie de pensionare? multumesc (vezi toată discuția)
Cumul salariu pensie noneyro noneyro Se poate continua CIM dupa virsta de pensionare, cumulind salariul cu pensia, deci fara incetarea CIM ? (vezi toată discuția)
Angajat care are decizie de pensie pentru limita de varsta nu anunta angajatorul jujica jujica Buna ziua Un angajat are de 6 luni decizia de pensionare pentru limita de varsta si isi desfasoara activitatea in baza vechiului CIM. Doresc sa stiu daca ... (vezi toată discuția)