Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea c.i.m. in cazul pensionarii pentru limita de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea c.i.m. in cazul pensionarii pentru limita de varsta

Cum se procedeaza in situatia in care nu am anuntat angajatorul de depunerea dosarului de pensionare, iar aceasta a primit instiintare de incetare a raporturilor de munca ca urmare a indeplinirii conditiilor pentru limita de varsta? Poate sa-mi inceteze contractul de munca retroactiv, respectiv data acordarii drepturilor de pensie?
MariaRamona a scris:

In acest caz, angajatorul este in culpa. .... angajatorul ar trebui sa-mi faca un alt contract de munca

Chiar daca ar fi culpabil , nu exista nicio sanctiune legala in aceasta privinta.

Prin urmare, se va constata inceatrea de drept a c.i.m. si apoi daca se doreste se poate incheia un nou c.i.m.
Este obligatoriu sa incetam CIM-ul unui salariat daca are varsta de 68 de ani si 25 de ani stagiu de cotizare? Mentionez ca salariatul nu doreste acest lucru.
1. - Conform art.56(1), lit.c) din Codul muncii, redat mai sus, angajatorul este obligat sa inceteze de drept,CIM al persoanei care indeplineste conditiile de pensionate pentru limita de varsta (adica varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare).
- Dupa aceea daca partile sunt de acord se poate incheia un alt CIM cu aceeasi data.

2. - Nu are nici o relevanta daca salariatul este sau nu de acord.
- Tot el este cel care pierde deoarece poate cumula pensia pentru limita de varsta cu salariul.

Ilie88 a scris:

Este obligatoriu sa incetam CIM-ul unui salariat daca are varsta de 68 de ani si 25 de ani stagiu de cotizare? Mentionez ca salariatul nu doreste acest lucru.

Nu are nicio relevanta dorinta salariatului , in aceasta privinta.
Potrivit teoriei generale a dreptului, incetarea de drept a c.i.m. intervine ope legis (in virtutea legii)
ana-cer, moderator