Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datorie finante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datorie finante

Buna ziua. Daca am datorii la finante si la un abonament in Romania si eu lucrez in Germania , ma poate gasi in Germania si sa imi traga datoria ? Sau daca am o masina pe numele meu ?

Multumesc
Depinde unde se afla masina. Si depine de demersurile pe care le fac. In ceea ce priveste abonamentul, acolo trebuie sa va actioneze in instanta intai - pentru o hotarare judecatoreasca. Daca masina se afla in Romania, se poate pune sechestru pe ea.
Dar masina e in Germania si cu nr de Germania. Si de ex: eu lucrez aici legal de 3 ani. Si nu mi a venit nici o proprire pe salar din cauza datoriilor. Stiu ca nu e bn sa te sustragi sa platesti datoriile dar finantele din Romania mi au cam "tras o " si de accea am evitat sa platesc.

Company Advising a scris:

Depinde unde se afla masina. Si depine de demersurile pe care le fac. In ceea ce priveste abonamentul, acolo trebuie sa va actioneze in instanta intai - pentru o hotarare judecatoreasca. Daca masina se afla in Romania, se poate pune sechestru pe ea.

Ok. In marea majoritate a cazurilor, ANAF nu va face cercetari in afara tarii pentru identificarea bunurilor. COnsider ca puteti dormi linistit, dar incercati totusi sa va solutionati problema, mai ales daca intentionati sa va intoarceti in tara sau sa investiti aici.