avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datorie finante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datorie finante

Buna ziua. Daca am datorii la finante si la un abonament in Romania si eu lucrez in Germania , ma poate gasi in Germania si sa imi traga datoria ? Sau daca am o masina pe numele meu ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Company Advising , utilizator 12:43, 9 Noiembrie 2018
Depinde unde se afla masina. Si depine de demersurile pe care le fac. In ceea ce priveste abonamentul, acolo trebuie sa va actioneze in instanta intai - pentru o hotarare judecatoreasca. Daca masina se afla in Romania, se poate pune sechestru pe ea.
Dar masina e in Germania si cu nr de Germania. Si de ex: eu lucrez aici legal de 3 ani. Si nu mi a venit nici o proprire pe salar din cauza datoriilor. Stiu ca nu e bn sa te sustragi sa platesti datoriile dar finantele din Romania mi au cam "tras o " si de accea am evitat sa platesc.

Company Advising a scris:

Depinde unde se afla masina. Si depine de demersurile pe care le fac. In ceea ce priveste abonamentul, acolo trebuie sa va actioneze in instanta intai - pentru o hotarare judecatoreasca. Daca masina se afla in Romania, se poate pune sechestru pe ea.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ok. In marea majoritate a cazurilor, ANAF nu va face cercetari in afara tarii pentru identificarea bunurilor. COnsider ca puteti dormi linistit, dar incercati totusi sa va solutionati problema, mai ales daca intentionati sa va intoarceti in tara sau sa investiti aici.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire pe venituri realizate in strainatate aiss aiss Lucrez la o companie germana, iar aceasta a primit in 03.02.2009 o adresa de infiintare a popririi pe veniturile mele salariale, adresa trimisa de un executor ... (vezi toată discuția)
Am fost pacalit tocmai eu masinile cumparate la noi in romania sunt ca la loto? gabitzu1983 gabitzu1983 X-( Am cumparat acum 3 saptamani un bmw din 96 inmatriculat in romania eu as fi al 4-lea proprietar, am facut toate actele pt inmatriculare si a urmat sa fac ... (vezi toată discuția)
Masina retinuta la rar de politie gheo19 gheo19 buna . zilele trecute am fost cu masina sa ii fac rar-ul si am ramas masca cand au venit doi domni de la politie sa imi spuna ca masina va fi retinuta pe ... (vezi toată discuția)