Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... SRL membru fondator ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

SRL membru fondator ONG

sunt administratorul unic al unui SRL si doresc sa deschid un ONG in care vreau ca membrii fondatori sa fie: SRL -ul, eu si inca o persoana. Este posibil acest lucru?
ONG-ul poate sa isi desfasoare activitatea cu personal propriu - membri, voluntari, angajati.... sau sa externalizeze activitati, prin contractare cu alte ONG, cu PFA, cu SRL-uri.... Atentie doar ca, daca sunteti presedinte si fondator la ONG si asociat unic sau majoritar in SRL, s-ar putea considera ca cele doua entitati sunt afiliate in sensul definitiilor din Codul Fiscal, si prin urmare trebuie sa respectati principiile preturilor de transfer - deci sa nu fie pretul practicat in contractul intre ONG si SRL prea diferit de preturile pietei.....