avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de luctu 12/24 - 12/48
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de luctu 12/24 - 12/48

Bună seara,
programul pe care îl am este de 12/24 12/48 dar contractul meu este pe 8/zi 40/săpt. Orele de noapte nu se plătesc iar eu luna trecuta am avut în total 196 ore (16 Ture de cate 12) iar ei ma-au plătit pt. 23 zile ( 8 ore pe Zi) sau asa cred pt. ca nu mi-au dat "fluturas".Este normal sau este în neregula pt. ca nu sunt trecute sporuri de nici un fel în contract/ nici ore suplimentare și nici program nregulat?
Ultima modificare: Joi, 8 Noiembrie 2018
Florin.Cocota, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:25, 9 Noiembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Programul respectiv nu este conform Codului Muncii , atat timp cat nu este mentionata si sintagma "inegal".

2. In codul muncii nu este prevăzută obligativitatea acordării sporului de noapte.

Art. 126 C.mun.
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

Asadar, legiuitorul a lasat la aprecierea partilor contractului individual de munca optiunea intre reducerea programului de lucru cu o ora, dar cu mentinerea salariului, si mentinerea programului normal de lucru dar cu acordarea unui spor la salariu.

2. Este in neregula ...vi s-au platit 184 de ore din 196.

3. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca! Daniel1900 Daniel1900 Buna ziua! Lucrez ca si Agent Securitate! Am contract pe perioada nedeterminata,dar in contract scrie ca orarul ii de 8 ore pe zi de luni pana vineri-inegal! ... (vezi toată discuția)
Nerespectarea contract munca Daniel1900 Daniel1900 Lucrez de aprox 5 ani în cadrul unei firme de paza! La programul de 12-24 și 12-48.Dar în contractul de munca apare ca lucrez 8 ore de luni pana vineri... ... (vezi toată discuția)
Program de lucru Daniel1900 Daniel1900 Buna seara! Lucrez ca agent securitate! Acum sefi vor sa sa schimbe programu din 12 cu 24 -12-48.....! In 24-48! Deja eu zic ca asta este ilegal! Adica ar fi ... (vezi toată discuția)