Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de luctu 12/24 - 12/48
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de luctu 12/24 - 12/48

Bună seara,
programul pe care îl am este de 12/24 12/48 dar contractul meu este pe 8/zi 40/săpt. Orele de noapte nu se plătesc iar eu luna trecuta am avut în total 196 ore (16 Ture de cate 12) iar ei ma-au plătit pt. 23 zile ( 8 ore pe Zi) sau asa cred pt. ca nu mi-au dat "fluturas".Este normal sau este în neregula pt. ca nu sunt trecute sporuri de nici un fel în contract/ nici ore suplimentare și nici program nregulat?
Florin.Cocota, utilizator
1. Programul respectiv nu este conform Codului Muncii , atat timp cat nu este mentionata si sintagma "inegal".

2. In codul muncii nu este prevăzută obligativitatea acordării sporului de noapte.

Art. 126 C.mun.
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

Asadar, legiuitorul a lasat la aprecierea partilor contractului individual de munca optiunea intre reducerea programului de lucru cu o ora, dar cu mentinerea salariului, si mentinerea programului normal de lucru dar cu acordarea unui spor la salariu.

2. Este in neregula ...vi s-au platit 184 de ore din 196.

3. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.