Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... art.443 ,444 ncpp -Efectul extensiv şi limitele sale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

art.443 ,444 ncpp -Efectul extensiv şi limitele sale

Intrebari:
1.Poate instanţa care examinează cauza prin extindere şi cu privire la părţile care nu au declarat recurs în casaţie sa accepte o cerere a unor parti de majorare a daunelor morale si a cheltuielilor de judecata .(cererea nu este semnata si nu se face dovada cu inscrisuri a solicitarilor)?

2.Poate instanta de recurs sa creeze condamnatului o situatie mai grea prin acceptarea majorarii cheltuielilor de judecata si a daunelor morale stabilite de instanta de fond si apel ?

3.Instanţa, soluţionând cauza, ar putea sa creeze o situaţie mai grea , agravand- o, acceptand daunele morale si cheltuielile de judecata pentru condamnatul, in propriul recurs în casaţie (procurorul nu a declarat recurs si nici partile)?

4. Este competenta instanta de recurs sa solutioneze un capat de cerere care se refera la nejustificarea daunelor morale si a cheltuielilor de judecata sau exista o alta cale de atac extraordinara?
mac6, utilizator
Chiar nu exista niciun specialist in penal care sa clarifice aceste intrebari ?
mac6, utilizator