Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia

Ce se poate face daca nu ti se semnează demisia si nici numar de înregistrare nu ti se da? Multumesc mult
elenalena, utilizator
o trimiteti prin posta cu confirmare de primire
1. Demisia opereaza incetarea contractului de munca, in mod unilateral, fara a fi necesara aprobarea acesteia de catre angajator.

2. Angajatorul este obligat sa inregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.

Salariatului căruia ii este refuzată înregistrarea demisiei poate sesiza Inspecţia Muncii /ITM-ul cu privire la refuzul de înregistrare a demisiei.