Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat

Salut , sunt sofer începător si am fost implicat într-un accident , nu a fost vina mea , dar celalalt sofer mult mai bătrân si cu multe relatii m.a facut si mi.au luat permisul pe 60 de zile , asa scrie si.n procesul verbal , acum vine intrebarea , daca dau examenul de redobândire si il iau , după cat timp iau permisul , dupa 60 sau 30 de zile?
Nu dati informatii concrete si din aceasta cauza va trebui sa va documentati din OUG 195/2002 si din Regulamentul de aplicare a acestuia daca contraventia savarsita de dvs. nu se incadreaza in cele care exclud reducerea perioadei de suspendare a dreptului de conducere. Daca nu si reusiti la testul de verificare a cunostintelor perioada de suspendare a dreptului de a conduce pe drumurile publice se reduce la 30 de zile perioada dupa care veti redobandi permisul de conducere.