avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sunt persoana vătămată într-un proces de șantaj. ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sunt persoana vătămată într-un proces de șantaj. Locuiesc în Londra și nu pot veni în instanță, pot fi amendată pentru neprezentare?

Bună ziua.
Se da următoarea situație.
Persoana vătămată într-un proces de șantaj este nevoita sa se prezinte în instanta?
Am fost șantajata de fostul iubit și am apelat la politie, am obținut ordin judecătoresc de ascultare a telefonului și pe baza asta a fost arestat și mai apoi eliberat.
Dosarul a ajuns în instanta.
Eu locuiesc în Londra împreună cu doi copii minori care merg la școală și pe care nu ii am cu cine sa ii las pt a ma deplasa în tara pentru instanta. Am avocat.
Mi s-a spus ca în caz de neprezentare voi fi amendata, și amenda nu este deloc mica....
Ce pot face în acest sens?
Va mulțumesc anticipat pentru răspunsuri
Ultima modificare: Luni, 12 Noiembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă aveți avocat, ar trebui să stie el cum sa procedeze, ma gandesc.
Momentan sa depună inscrisuri doveditoare ca nu va aflati in tara. Daca instanta consideră necesară audierea dvs si dvs nu aveti posibilitea sa va intoarceti, se poate dispune comisie rogatorie, discutati cu avocatul dvs.

Problema este ca avocatul tot asta o tine ca trebuie sa ma prezint, deși inițial mi~a zis ca nu sunt obligata sa ma prezint.
Și sa zicem ca nu rezolva aceasta posibilitate, mai pot sa ma retrag în acest stadiu al procesului?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Dacă aveți avocat, ar trebui să stie el cum sa procedeze, ma gandesc.
Momentan sa depună inscrisuri doveditoare ca nu va aflati in tara. Daca instanta consideră necesară audierea dvs si dvs nu aveti posibilitea sa va intoarceti, se poate dispune comisie rogatorie, discutati cu avocatul dvs.



4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
V-am explicat, daca instanta considera necesara audierea dvs, o sa amane cauza si eventual o sa dispuna audierea prin comisie rogatorie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Audiere martor/inculpat laur2013 laur2013 In ce conditii un martor poate fi audiat la domiciliul acestuia daca sectia de politie este din alt judet? In ce conditiipoate fi audiat un inculpat daca ... (vezi toată discuția)
Declaratiile martorilor catacata2011 catacata2011 Declaratiile martorilor in scris si in fata notarului sunt luate in considerare de instantele judecatoresti? Si vorbim aici despre un proces pentru ... (vezi toată discuția)
Lipsa martor VASILECELMARE VASILECELMARE am fost citat ca martor intr-un proce penal.pot sa am dreptul la un avocat din oficiu,,si ce mi se poate intimpla daca nu pot sa ma prezint ptr ca acum lucrez ... (vezi toată discuția)