Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casatorie in Italia divort in Romania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casatorie in Italia divort in Romania

Sunt casatorita cu un cetatean italian din anul 2005, din casatorie a rezultat un minor acum in varsta de 4 ani. Mentionez ca am inregistrat casatoria si in Romania. Cum casatoria nu mai funcioneaza, intentia mea este de a divorta. Cum timpul acordat unui divort in Italia este de lunga durata, as dorii sa stiu daca pot inainta actiune de divort in Romania si care sunt pasii de urmat. Mentionez ca sotul meu nu va putea fii prezent intrucat sufera de atacuri de panica si nu paraseste orasul unde locuieste de mai bine de 10 ani. Eu inca mai am domiciliu stabil si in Romania. Deci ve rog frumos daca exista vreo varianta cat mai rapida de a divorta si ce repercursiuni are asupra minorului avand in vedere ca are doar cetatenie italiana. Raman in asteptarea unui raspund din parte Dvs. Va multumesc
cred ca ar fi bine ca situatia dv. sa fie analizata de catre un avocat si astfel veti putea fi ajutata concret.In aceasta comunitate exista specialisti foarte buni si puteti alege unul din zona din care proveniti.Puteti face un divort din culpa sotului si minorul vi se va incredinta dv.(teoretic, pentru ca practic se va vedea numai dupa proces)
Puteti sa divortati in Rom. doar daca dovediti ca domiciliati aici ( impreuna cu copilul ) de cel putin 6 luni.Nu e usor, legislatia europeana porneste de la principiul competentei dupadomiciliul comun al sotilor..care e in Italia din cate inteleg.Oricum trebuie sa consultati in prealabil un avocat sa analizeze cazul concret.
se poate face actiune de divort in Romania ,dosar care se judecala la ultimul domiciliu comun sau la sectorul1 Bucuresti
carmenmur a scris:

se poate face actiune de divort in Romania ,dosar care se judecala la ultimul domiciliu comun sau la sectorul1 Bucuresti

Regulamentul (CE) nr. 2201/2003 al Consiliului din 27 noiembrie 2003 privind competența, recunoașterea și executarea hotărârilor judecătorești în materie matrimonială și în materia răspunderii părintești este legea aplicabila de cand suntem membrii U.E.Acest Regulament se referă la desfacerea căsătoriei in astfel de cazuri

Instanţele au competenţa judiciară de a pronunţa o hotărâre de divorţ sunt conform regulametulu:

-în statele membre în care soţii au domiciliul în mod obişnuit;
-în statele membre în care pârâtul are domiciliul în mod obişnuit;
-dacă soţii nu mai locuiesc în acelaşi stat membru, în statul membru în care au avut în mod obişnuit ultimul domiciliu, cu condiţia ca unul dintre ei să locuiască încă acolo;
-în cazul unei cereri comune, în statul membru în care are domiciliul unul dintre soţi;
-în unele situaţii, în statul membru în care solicitantul are domiciliul în mod obişnuit;
-în statul membru în care soţii deţin cetăţenia.