Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... coş evacuare gaze de la centrală - poluare in curte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

coş evacuare gaze de la centrală - poluare in curte

Bună ziua!

Vecinul meu şi-a făcut recent un coş de tip ventuză pentru evacuare gaze de la centrală, care este orizontal, la înălţime de 2m, cu distanţa faţă de gard de 50 cm şi cu orientare spre curtea mea şi uşa locuinţei mele, astfel încât gazele îmi pătrund în locuinţă. Având în vedere că distanţa dintre imobile care sunt cu parter şi etaj este de aproximativ 2m, aceasta nu permite dispersarea gazelor în atmosferă, fiind un culoar închis. Înainte de această modificare, gazele ieşeau pe un coş vertical din cărămidă deasupra imobilului acestuia. Ce mă sfătuiţi să fac legal?

Cu stimă,
George
Trimiteti-i prin posta cu confirmare de primire o notificare scrisa in care ii cereti sa modifice cosul de fum. Daca nu va intelegeti pe cale amiabila puteti deschide actiune in instanta impotriva vecinului dvs.
Evacuarea gazelor/ fumului trebuie sa se faca la inaltime (deasupra ultimului nivel construit din zona de dispersie) pentru disipare in atmosfera.
Vă mulţumesc!