Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Modificare cadastru apartament fara autorizatie de ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Modificare cadastru apartament fara autorizatie de constructie

Va rog sa ma ajutati cu sugestii pentru rezolvarea urmatoarei probleme:

-Am cumparat un apartament 3 camere,parter, ce fusese anterior modificat, in 2002.
-Modificarile in cauza erau doua: living marit prin eliminare pereti intre sufragerie
si bucatarie si extindere spatiu util in zona bucatariei cu 1.2mX6.5m avand dedesupt
spatiu liber apartinand subsolului blocului, adiacent ghenei de gunoi.
-Cand am cumparat apartamentul nu am verificat atent releveul de cadastru, unde aceste modificari nu fusesera inregistrate; adica l-am cumparat in baza releveului initial pe care il avusese apartamentul.
-In acest an am initiat un proces de intrare in legalitate si am solicitat autorizatii de constructie pentru modificari.
-Pentru modificarea de extindere suprafata utila mi s-a refuzat eliberarea autorizatiei
pe motivul ca modificarea respectiva nu se putea autoriza, avand dedesuptul planseului de extindere spatiu gol, deci planseul nu este securizat corespunzator prin
suporti de sustinere. Pentru prima modificare am obtinut autorizatie si totul e OK.
-In aceste conditii mi s-a refuzat actualizarea schitei de releveu de catre inginerul topo, pe motiv ca trebuie prinsa si modificarea care aduce un plus de aprox.8mp
la suprafata apartamentului.
-Am solicitat si obtinut o adeverinta din partea Asociatiei de Proprietari care atesta
faptul ca la data cumpararii apartamentul avea modificarile facute si asa a fost cumparat de catre mine.
-In final, nu reusesc sa includ aceste modificari in releveul de apartament si sa actualizez cadastrul acestuia. Mi s-a sugerat sa revin la situatia initila dinaintea
extinderii, solutie pe care o exclud intrucat: presupune o investitie mare, eliminarea
unei centrale de apartament ce se gaseste in spatiul extins, iar valoarea apartamentului se va diminua cu aprox 10000 euro fata de cea de acum.
Cu alte cuvinte, platesc aprox 5000 euro sa imi scad valoarea apartamentului cu
10000 euro ;)...Exclus !.

Va rog sa ma ajutati cu sugestii cum as putea sa includ cele doua modificari in
releveul actualizat al apartamentului si sa ii actualizez inregistrarea cadastrala,
avand doar autorizatia de constructie pentru prima modificare.
Va multumesc anticipat...
apopovici a scris:
Am cumparat un apartament 3 camere,parter, ce fusese anterior modificat, in 2002.
-Modificarile in cauza erau doua: living marit prin eliminare pereti intre sufragerie
si bucatarie si extindere spatiu util in zona bucatariei cu 1.2mX6.5m avand dedesupt spatiu liber apartinand subsolului blocului, adiacent ghenei de gunoi.
-Cand am cumparat apartamentul nu am verificat atent releveul de cadastru, unde aceste modificari nu fusesera inregistrate; adica l-am cumparat in baza releveului initial pe care il avusese apartamentul.
-In acest an am initiat un proces de intrare in legalitate si am solicitat autorizatii de constructie pentru modificari.
-Pentru modificarea de extindere suprafata utila mi s-a refuzat eliberarea autorizatiei pe motivul ca modificarea respectiva nu se putea autoriza, avand dedesuptul planseului de extindere spatiu gol, deci planseul nu este securizat corespunzator prin suporti de sustinere. Pentru prima modificare am obtinut autorizatie si totul e OK.
-In aceste conditii mi s-a refuzat actualizarea schitei de releveu de catre inginerul topo, pe motiv ca trebuie prinsa si modificarea care aduce un plus de aprox.8mp
la suprafata apartamentului.
-Am solicitat si obtinut o adeverinta din partea Asociatiei de Proprietari care atesta faptul ca la data cumpararii apartamentul avea modificarile facute si asa a fost cumparat de catre mine.
-In final, nu reusesc sa includ aceste modificari in releveul de apartament si sa actualizez cadastrul acestuia.
Mi s-a sugerat sa revin la situatia initila dinaintea
extinderii, solutie pe care o exclud intrucat: presupune o investitie mare, eliminarea unei centrale de apartament ce se gaseste in spatiul extins, iar valoarea apartamentului se va diminua cu aprox 10000 euro fata de cea de acum.
Cu alte cuvinte, platesc aprox 5000 euro sa imi scad valoarea apartamentului cu
10000 euro ;)...Exclus !.
Va rog sa ma ajutati cu sugestii cum as putea sa includ cele doua modificari in
releveul actualizat al apartamentului si sa ii actualizez inregistrarea cadastrala,
avand doar autorizatia de constructie pentru prima modificare.

Buna ziua,
1.
Inteleg ca exista autorizatie de construire pentru prima modificare. este deci OK.
2.
Pentru a doua modificare, singura cale de intrare in legalitate este:
- Contactati un Expert tehnic atestat si cu stampila MLPAT (cerintele A, B1, B, C, D) care sa va elaboreze o expertiza tehnica prin care sa se confirme pe baza de calcul de rezistenta faptul ca modificarea produsa in apartament "nu afecteaza in nici un fel rezistenta si stabilitatea cladirii in ansamblul ei".
- Pe temeiul acestui Raport de expertiza, contactati un Arhitect (membru OAR) care va intocmi un Proiect tehnic faza PAC pe baza caruia veti solicita o Autorizatie de construire pentru "intrarea in legalitate".
In rest vad ca cunoasteti procedurile.
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
legalmgm, utilizator