Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Boala profesionala
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Boala profesionala

Ortostatismul prelungit mi a afectat genunchii.Am ajuns la leziune de menisc care trebuie oprata.Se incadreaza acesta afectiune ca boala profesionala?

Pentru a fi boala profesionala cazul dvs. trebuie sa indeplineasca conditiile prevazute de Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare
-art.5
lit.h) boală profesională - afecţiunea care se produce ca urmare a exercitării unei meserii sau profesii, cauzată de agenţi nocivi fizici, chimici sau biologici caracteristici locului de muncă, precum şi de suprasolicitarea diferitelor organe sau sisteme ale organismului, în procesul de muncă;
Medicul specialist de medicina muncii cu care firma unde lucrati are incheiat contract de prestari servicii medicale in baza riscurilor profesionale identificate si evaluate de catre angajator la locul dvs. de munca/ postul dvs. de lucru/ meseria dvs., respectiv a mentiunilor din dosarul dvs. medical si a examinarii dvs. medicale, in conditiile in care cazul dvs. este susceptibil de BP completeaza formularul BP1 pe care il trimite la DJSP. Se efectueaza cercetarea cazului si daca sunt indeplinite conditiile legale, se completeaza formularul BP2 in baza caruia cazul se inregistreaza in Registrul national al bolilor profesionale administrat de MS si firma completeaza formularul FIAM pentru inregistrare BP.
Primul pas care trebuie facut in cazul dvs. este ca medicul specialist de medicina muncii sa completeze, daca este cazul, formularul BP1.
In HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare - anexa 22 Tabelul cu BP care trebuie declarate obligatoriu sunt mentionate
-leziunile de menisc - in cadrul bolilor sistemului musculo-scheletal si ale tesutului conjunctiv.