Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... neplata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

neplata pensiei alimentare

Buna ziua, am divortat in 2011, prin sentinta minorul mi-a fost incredintat mie, fostul sot a platit pensia alimentara regulat cam in primii 3 ani, apoi a platit ocazional in urmatorii 2 ani, l-am chemat in instanta si am o sentinta in care i s-a pus poprire pe salar si imi trimitea firma pensia alimentara. De 2 luni nu mai lucreaza( la acea firma, si nici in alt loc " asa zice") ba chiar si-ar fi schimbat domiciliu . Intre timp , domnul are o alta familie, si un alt minor in intretinere. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac, cum tuteleaza statul acest minor daca chiar propriul parinte este nepasator, nu au aceleasi drepturi acesti 2 copii?
magika2002, utilizator
Buna ziua,
Va trebui sa va adresati unui executor judecatoresc sa va sprijine.
Puteti sa formulati si o plangere la politie pentru abandon de familie.
Din cele invederate, rezultă că ați investit deja un executor cu o cerere de executare silită; când va lucra, i se va institui poprire, se ocupă executorul!
Formulați dacă apreciați necesar și plângere penală pentru abandon de familie, dar adresați-o Parchetului competent, nu poliției, dacă o trimit cei dintâi spre cercetare are întâietate.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Va multumesc, in urma cu 2 ani, am mai facut o plangere la politie pentru abandon de familie, dupa toate cercetarile de rigoare, a ajuns aceasta plangere in fata instantei, era un caz penal ; atunci m-am gandit la binele minorului si mi-am retras plangerea pe ultima suta de metri. Vazand ca imi plateste firma m-am linistit . Atunci erau 2 actiuni , una la politie( mult mai lenta) si una la tribunal (rapida) , care s-a finalizat cu poprirea pe salar. Daca mai fac o plangere, in prezent, pentru abandon de familie, sa anexez si sentinta aia ?
magika2002, utilizator