Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie specifica detasarii transnationale ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie specifica detasarii transnationale diferentiata

Buna ziua,
O societate din Romania care are obiect de activitate transportul international de bunuri, acorda lunar soferilor o indemnizatie specifica detasarii transnationale (diurna) in mod diferentiat in functie de criterii precum: vechimea in cadrul firmei, intereseul manifestat fata de indeplinirea obiectivelor firmei, km. parcursi, consumul de combustibil, etc...
Acordarea indemnizatiei specifice detasarii transnationale in mod diferentiat in fuctie de criteriile mai sus mentionate, reprezinta dicriminare in acceptiunea art.5, din Legea 53/2003 privind Codul Muncii? Dar in acceptiunea altor reglementari la nivel national si international?
loricazacu, utilizator