Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua!! - Compensaţii pentru atingerea ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua!! - Compensaţii pentru atingerea integrităţii in cazul unei boli profesionale.

Buna ziua.Recent am fost declarat cu boala profesionala,respectiv: polidiscopatie cervicala si polidiscopatie lombara.De la Petrosani mi s-a spus ca nu pot beneficia de compensatii pentru atingerea integritatii.Mentionez ca sunt angajat al C.E.H.Multumesc!!
Pentru a fi BP trebuie sa detineti formularul BP2 de raportare si inregistrare boala profesionala in Registrul national al BP gestionat de MS si formularul FIAM de inregistrare BP de catre firma. Aceste formulare se depune de catre angajator si la CJPensii care gestioneaza Fondul unic national constituit pentru AM si BP din cotizatii lunare, obligatorii ale tuturor firmelor.
Legea nr. 346/ 2002 republicata in 2009 privind asigurarea obligatorie pentru AM si BP mentioneaza:
-art.18 Asiguraţii sistemului de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale au dreptul la următoarele prestaţii şi servicii:
a) reabilitare medicală şi recuperarea capacităţii de muncă;
b) reabilitare şi reconversie profesională;
c) indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă;
d) indemnizaţie pentru trecerea temporară în alt loc de muncă şi indemnizaţie pentru reducerea timpului de muncă;
e) compensaţii pentru atingerea integrităţii;
f) despăgubiri în caz de deces;
g) rambursări de cheltuieli.
-SECŢIUNEA a 5-a Compensaţii pentru atingerea integrităţii
-art. 42 Au dreptul la o compensaţie pentru atingerea integrităţii asiguraţii care, în urma
accidentelor de muncă sau a bolilor profesionale, rămân cu leziuni permanente care produc
deficienţe şi reduc capacitatea de muncă între 20 - 50 %.
-art. 43 Compensaţia se acordă la solicitarea persoanei îndreptăţite, pe baza deciziei medicului
asigurătorului, cu îndeplinirea condiţiilor prevăzute la art. 42.
-art. 44 (1) Compensaţia pentru atingerea integrităţii reprezintă o sumă fixă în bani şi se acordă
integral, o singură dată, fără a afecta celelalte drepturi sau indemnizaţii la care este îndreptăţit
asiguratul, şi nu este luată în baza de calcul pentru determinarea acestor drepturi.
(2) Cuantumul compensaţiei pentru atingerea integrităţii se stabileşte în funcţie de gravitatea leziunii, în limita unui plafon maxim de 12 salarii medii brute, comunicate de Institutul Naţional de Statistică.
(3) Criteriile şi grilele pe baza cărora se acordă compensaţia pentru atingerea integrităţii se
stabilesc prin decizie a preşedintelui CNPAS.
Solicitati in scris, cu nr. de inregistrare/ data sa vi se comunice tot in scris, motivul pentru care nu puteti beneficia de compensatii pentru atingerea integritatii.