Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasire de domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasire de domiciliu

Buna ziua. Am 2 copii cu sotul meu dar problema e ca nu ne mai intelegem. Eu mi am gasit chirie in orasul in care e si tatăl lor dar noi inca nu suntem divorțati. Pot pleca cu copiii fara sa.mi faca el vreun rau? In sensul sa nu mi.i ia statul sau sa ma bage la parasire de domiciliu. Mentionez ca eu am indemnizație si am cu ce imi intretine copiii
Buna ziua,
Puteti pleca linistita.
Nu exista PARASIRE de domiciliu. Era o expresie pe vremea comunistilor dar fara a exista vreodata un temei legal.
Nu va poate lua absolut nimic.
Introduceti si cerere de divort in instanta si, daca este violent, o solicitare privind un ordin de protectie