Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ASigurare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ASigurare

Buna ziua
Vreau sa va prezint incontinuare o situație în care mă aflu eu și familia mea.
In data de 28 06. 2018 am ieșit cu indemnizație în ccc eu fiind tatăl copilului.
Mama putea să iasă și ea dar din motive obiective am ales sa ies eu în ccc
Tot cu aceasta dată mama și-a prezentat demisia urmând să aibă grijă de copil.
Întrebarea mea e cum pot sa o țin asigurată atat la sănătate cât și la pensie.???
Cu stima!
Ce inseamna ati iesit ??? ati terminat CCC sau ati intrat in CCC?
O poți coasigura in ceea ce privește sănătatea. In ceea ce privește pensia trebuie sa plătești din mana că să aibă anii de pensie sau se angajează. Sau ii faci pensie privata.
Greenfighter, utilizator
Cu data de 28 am intrat în ccc cu indemnizație
Cu stima

Cornel Vasile a scris:

Ce inseamna ati iesit ??? ati terminat CCC sau ati intrat in CCC?

Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Asadar, sotia dvs poate fi coasigurata daca nu are venituri proprii.

Pentru acte interesati-va la Casa de Asigurari de Sanatate si la AJPIS.